Ginkgo biloba

Charakteristika
Dvojdomý nahosemenný až 30m vysoký strom z čeľade gingkovitýcch (Ginkgoaceae). Predkovia rástli v pradávnych časoch, keď na Zemi žili obrovské bylinožravé jaštery. Koruna je kužeľovitá alebo rozložitá. Konáre a konáriky navzájom zvierajú ostrý uhol. Kôra je hnedosivá až tmavohnedá. Listy vejárovitého tvaru v skupinách na brachyblastoch. Sú zjari svetlozelené, v lete stmavnú a na jeseň sú žltej farby. Listy sú dvojlaločné, mäkké a dlhostopkaté. Plod je sivozelená alebo žltkastá semenná kôstkovica.
Výskyt
Pôvodom z Číny a Japonska, kde je posvätný, pestuje sa u nás v botanických záhradách a parkoch.
Zber a úprava
Zbiera sa list ginkga dvojlaločného. Pomer zosušenia je 4:1. Predmetom zberu v ľudovom liečiteľstve býva aj plod.
Liečivé vlastnosti
Ginkgo sa používa v tradičnej medicíne na rozširovanie ciev, zlepšenie cirkulácie krvi a jej okysličovanie. Využívajú sa aj pri astme, alergií, nedostatočnom mozgovom prekrvení, gangrénach, pomáha odstraňovať následky po infarkte, pri náhlej hluchote a šumení v ušiach, Parkinsonovej chorobe, spomaľuje procesy starnutia. Ďalej pomáha aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, inaktivácia toxických kyslíkových radikálov (flavonoidy), na zlepšenie pamäti, vitality a schopnosti učiť sa.
Príprava
Zápar: 2 g drogy sa prelejú 1,5 dcl vody prejdenej varom (nie vriacej) a nechajú lúhovať 5 minút.
Extrakt z ginkga (tinktúra): Potrebujeme 1 liter 60-70% liehu alebo domácej pálenky, 50g listov ginkga a 30g šalvie lekárskej. Všetko dáme dokopy a necháme 7 dní vyluhovať, potom precedíme. Na začiatku užívame od 3 do 10 kvapiek ráno a večer, potom od 10 do 3 kvapeik. Kúra trvá 15 dní, ptom naleduje 1 týždeň pauza a môžeme kúru opakovať.