Durman obyčajný

Datura stramonium

Durman obyčajný – Wikipédia

Charakteristika

Jednoročná, omamne zapáchajúca, u nás aj pestovaná bylina z čeľade ľuľkovitých. Nazývaná aj durman obecný, ľudovo durman, durman bodľavý, bujačina, masliak, cigánske jablko, ježková hlava, vlčie bodľačie, vlčí hvozd. Obsahové látky sú typické pre túto čeľaď, petože obsahujú alkaloidy tropanovej rady, t.j atropín, L-hyoscyamin a skopolamín. Už len nepatrné množstvo skopolaminu môže spôsobiť psychickú tuposť či spánok, alebo naopak značnú pohotovosť. Kvety vyrastajú jednotlivo v pazuchách listov. Plody sú tobolky veľké ako vlašské orechy.

Výskyt

Rastie neďaleko obydlí a chlievov, pri plotoch, na rumoviskách, smetiskách, okrajoch ciest a polí, aj ako burina.

Zber a úprava

Zbiera sa i semeno pre obsah mastného oleja. Liečivú drogu poskytujú listy, ktoré odrezávame z rána, na začiatku kvitnutia rastlín, len zdravé sýtozelené, s krátkou stopkou. Potom sa sušia rozložené vedľa seba, avšak jednotlivo maximálna teplota sušenia by nemala byť vyššia ako 45°C. Zbiera sa zdravý biely kvet, ktorý sa suší veľmi rýchlo. Droga je háklivá na skladovanie – ľahko vlhne.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje toxické alkaloidy. Používa sa v lekárnictve. S úspechom sa používa pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní. Droga pôsobí tlmivo používa sa proti astme a kŕčom.

Zaujímavosť

Celá rastlina je prudko jedovatá. Otrava môže zapríčiniť smrť. Príbuzný druh je durman metel čiže durman indický. Otrava sa prejavuje pocitom suchosti v ústach, rozšírenými zreničkami, zmätenosťou, podráždenosťou, halucináciami, koža na tvári očervenie, zrýchľuje sa pulz, otrávený bez príčiny hovorí, kričí, gestikuluje, býva agresívny. Potom príde štádium ochabnutosti, krvný tlak je nízky, dýchanie povrchné, končatiny studené, smrť nastáva v kóme.