Zingiber officinale

Charakteristika
Inak sa nazýva aj ďumbier pravý alebo zázvor pravý. Je rastlina s čeľade ďumbierovité. Má výraznú vôňu a žltú alebo čiernu farbu. Poznáme rôzne druhy v obchodoch je známy zázvor čierny (neošúpaný) a zázvor biely (ošúpaný), v Japonsku sa používa ružový zázvor (nakladaný). Má kvety ružovobielej alebo žltej farby. Najvýraznejšou chuťovou zložkou je olej obsahujúci aromatické látky, napríklad zingiberen a malé množstvo bisabolenu, ktoré dodávajú zázvoru typickú vôňu. Ostrú chuť ma na svedomí gingerol, chemickým zloženým sa podobá na kapsaicín.
Výskyt
Nie je presne určené odkiaľ pochádza. Občas sa uvádza, že bol najskôr pestovaný na juhu Číny, a neskôr sa rozšíril do Indie. Vďaka moreplavcom sa neskôr rozšíril do blízkeho východu a okolia Stredozemného mora.
Zber a úprava
Čerstvý, sušený, varený ale i nakladaný pôsobí priaznivo na ľudský organizmus. Čerstvý ďumbier skladujeme v chladničke zabalený, aby sa nevysušil a nestuhol. Takto vydrží čerstvý aj niekoľko týždňov. Dá sa aj zamraziť. Sušený ďumbier skladujeme na suchom, tmavom a chladnom mieste.
Liečivé vlastnosti
Používa sa napríklad proti nevoľnosti a žaludočných problémoch. Podporuje vylučovanie slín, používa sa aj na podporu chuti do jedla, kašli a prechladnutiu. Účinný je aj pri morských ochoreniach. Tlmí zrážanie krvi, zlepšuje jej prietok a tým prispieva k ochrane srdcovo-cievneho systému. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy, tlmí bolesti hlavy. Rovnako dokáže účinne tlmiť nauzeu (nevoľnosť) a žalúdočné kŕče, preto sa ďumbier úspešne radí medzi najlepšie lieky proti cestovnej nevoľnosti.
Príprava
Používa sa ako korenina v ázijskej a stredomorskej kuchyni už viac ako 3000 rokov na dochucovanie jedál, zázvorového pečiva, limonád, na prípravu čaju a piva.
Kandizovaný zázvor: čerstvý zázvor sa ošúpe, nakrája na plátky, ponorí do hrnca s vodou a pridajú sa 3 polievkové lyžice cukru. Po 30 minútach varenia na miernom plameni sú plátky zmäknuté. Voda sa zleje a plátky sa vložia do hrnca s takým istým množstvom cukru a vody. Varí sa za stáleho miešania pokiaľ nie sú plátky priesvitné a voda sa celkom nevyparí. Nakoniec plátky obalíme v cukre.
Čaj: proti chrípke alebo bolesti hrdla si pripravíme čaj do 1 litra vody si dáme 1 až 2 lyžičky sušeného mletého zázvoru, kúsok celej škorice a 2 klinčeky. Necháme 5 minút prevariť a po dovarení pridáme ešte šťavu z citróna a 2 polievkové lyžice medu.