Fragaria vesca

Charakteristika
Trváca bylina so vzpriamenou stonkou a nadzemnými poplazmi. Listy sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom. Kvetné stonky vyrastajú z pazúch listov a sú zakončené niekoľkými bielymi päťpočetnými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Kvetné lôžko po oplodnení zdužnatie a na jeho povrchu sedia plody – drobné žltohnedé nažky. Dužinaté súplodie sa bežne označuje ako jahoda, je veľmi chutné a v zrelosti sa ľahko oddeľuje od čiašky.
Výskyt
Rastie na trávnatých stranách, lesných lúkách, okrajoch lesov a vo svetlých lesoch od nížin až do podhorského pásma.
Zber a úprava
V liečiteľstve sa využívajú podzemky, listy aj plody. Podzemky sa zberajú v marci pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Listy sa zberajú od mája do septembra. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Plody sa konzumujú čerstvé alebo tepelne spracované.
Liečivé vlastnosti
Podzemok a listy majú močopudný účinok a používajú sa pri liečbe chorôb močových ciest, protizápalové účinky, využívané pri črevných kataroch spojených s hnačkou, pozitívny účinok proti hemoroidom, pri zapálených ranách a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Plody sú obľúbeným a veľmi zdravým ovocím. V ľudovom liečiteľstve sa čerstvé odporúčajú proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom, dne, reume a podagre. Mnohé liečivé vlastnosti si uchovávajú aj vo forme zaváranín.
Príprava
Zápar sa pripraví z jednej polievkovej lyžice rozdrveného podzemku alebo listov a z jedného pohára vriacej vody. Uplatňuje sa pri chorobách močových ciest a čriev. Je vhodný aj na vonkajšie použitie.