Crataegus monogyna

Charakteristika
Rastie ako ker alebo menší strom s tŕnitými konármi. Striedavé stopkaté lesklé listy má 5- až 7-laločné. Listy hlohu jednosemenného majú v pazuchách žilnatiny zväzočky. Malvice hlohu jednosemenného majú iba jednu kôstku. Dozrievajú v septembri alebo októbri. Výskyt: Rozšírený je v celej Európe. Rastie najmä v nižších polohách, v suchých listnatých alebo zmiešaných lesoch, často na okrajoch lesov, v krovinách a pri cestách. Dobre znáša kamenistú pôdu. Pestuje sa aj v záhradách a sadoch.
Zber a úprava
Zberajú sa mladé nezdrevnatené konáriky spolu s listami a kvetmi na začiatku kvitnutia, alebo iba kvety, ktoré sú z liečebného hľadiska najcennejšie. Kvety aj plody sa rýchlo sušia v tieni.
Liečivé vlastnosti
Triterpénové kyseliny rozširujú srdcové tepny a posilňujú srdcový sval. Puríny regulujú krvný obeh. Hloh vo forme nálevu alebo tinktúry pri dlhodobejšom užívaní upravuje poruchy srdcového rytmu a znižuje rozsah ischemických porúch srdcového svalu, znižuje krvný tlak, pôsobí proti nervozite a poruchám spánku, v starobe má tonizujúci účinok na srdce.
Príprava
Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek drogy a pohára vriacej vody asi 15-minútovým lúhovaním. Pije sa po dúškoch 2- až 3-krát denne. Tinktúra sa pripraví preliatím rozdrobenej drogy, ktorá vypĺňa asi tretinu fľaše, liehom, slivovicou alebo inou pálenkou. V uzatvorenej fľaši sa nechá lúhovať 1 – 3 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote. Môže, ale nemusí sa scediť, a uchováva sa v dobre zazátkovanej nádobe. Odporúča sa piť s vodou 20 – 25 kvapiek trikrát denne.