Lagenaria Siceraria

Charakteristika
Patrí do čeľade tekvicovité, je to jednoročná rastlina. Nazýva sa aj indická uhorka. Fľaškovec má mohutné úponky, ktoré dosahujú dĺžku aj cez 10 m. Celá rastlina má charakteristický pach. Listy sú dlhé, široké, okrúhle a so zamatovo jemným ochlpením. Kvety majú bielu farbu a voňajú po čokoláde. Plody majú rôzny tvar a farbu, dosahujú hmotnosť niekoľko kíl. Dužina je sladká, semená sú veľké a hnedé. Obsahujú minerálne látky, vlákninu a vitamíny A, B1, B2 a C.
Výskyt
Pochádza z tropickej Afriky a južnej Ázie. Najstaršie nálezy, ktoré sa našli boli 10 000 rokov staré. Darí sa jej v tropickom, vlhkom, dobre vyhnojenom a zavlažovanom prostredí. Pestuje sa na juhu Slovenska, taktiež ju môžeme vysádzať vo foliovníkoch alebo skleníkoch.
Zber a úprava
Zbierajú sa celé plody a semená. Mladé plody možno použiť do šalátov, alebo pripravovať z nej pokrmy podobné cukete. V plnej zrelosti plody zdrevenejú a dužina vyschne. Vyschnuté plody slúžia ako dekorácia, vtáčie búdky, plaváčiky na vodu atď. Rastlina po odrezaní častí je schopná dorásť a predísť hnilobe.
Liečivé vlastnosti
Odvar z rastliny má antibiotické účinky, stonka močopudné a šupka je dobrým preháňadlom. Kvety sa používali ako protijed pri otravách, semená a olej proti červíkom. Plody majú protirakovinový účinok a sú ľahko stráviteľné.
Príprava
Plody sa po tepelnej úprave dajú jesť alebo sa dajú vysušiť a vyrábajú sa z nich hudobné nástroje alebo nádoby na čaj.