Petasites hybridus

Charakteristika
Trváca bylina z čeľade astrovitých, predtým úborovitých s hľuzovito zhrubnutým podzemkom a bledoružovými kvetmi v rôznych odtieňoch (od biela cez fialovú do červena) na dlhých stvoloch. Má bohatú prízemnú ružicu srdcovitých listov s dlhými hrubými stopkami. Listy sú veľké, zúbkaté, na báze sivé a plstnaté. Plody sú nažky s chocholčekom. Droga nepríjemne páchne a horko chutí.
Výskyt
Rastie hojne na brehoch riek a potokov, vo vlhkých lesoch na tienistých miestach. Je to trváca rastlina, ktorá je rozšírená po celej Európe.
Zber a úprava
Podzemok je vykopávaný na jar, najmä však listy, zbierané v letných mesiacoch. Dôkladne sa umyjú a uložia sa sušiť v tenkých vrstvách do tieňa. V sušiarňach nesmie byť teplota viac ako 40°C.
Liečivé vlastnosti
Osvedčili sa ako obklady na opuchy a na bolestivé miesta pri reume, dne, ischiase, chronických zápaloch kĺbov a iných chorobách pohybových ústrojov, pri zápaloch žíl, žliaz, tuberkulóze, čiernom kašli atď. Používa sa pri vykĺbeniach, vyvrtnutiach a nohách pokrytými ranami, pri zhubných nádoroch a páliacich ranách. Využíva sa ako prostriedok proti parazitom, ktorý sa môže aplikovať aj u detí, pretože sa nevyskytujú vedľajšie účinky.
Príprava
Listy prikladáme čerstvé, čisté (nie umyté, ani mokré) zelenou, lícnou stranou priamo na postihnutú časť tela (hrubé stopky predtým odrežeme), najlepšie večer na noc. Potom údy obkrútime, aby boli v teple. Macerát: 1 čl rozdrveného koreňa sa dá do 250ml vody a nechá sa luhovať cez noc, ráno sa scedí.